Адміністративний будинок ІІ пол. ХІХ ст.

Адміністративний будинок ІІ пол. ХІХ ст. (вул. Кам’янецька, 39)

Вже у перші роки XIX століття згадується існування “тюремного замку, що стоїть на Кам’янецькому тракті”. Таким чином, проскурівська в’язниця на Кам’янецькій має понад 200-річну історію.

Тривалий час проскурівський тюремний замок являв собою невеликий одноповерховий кам’яний будинок з малою кількістю приміщень. В 1830 році було завершено повну перебудову в’язниці і тюремний замок мав досить помітною спорудою з просторими приміщеннями і окремими камерами для ув’язнених. Навколо цієї будівлі було подвір’я з високим парканом і окремим адміністративно-господарським корпусом.

В перші роки Радянської влади замість в’язниць перших з’явилися табори та будинки примусової праці. Проскурівський будинок примусової праці розмістився в старому тюремному замку. У 1925 році його значно збільшили, приєднавши двоповерховий корпус тютюнової фабрики, яка розташовувалася поруч.

У повоєнні роки проскурівська в’язниця продовжила свою роботу за “профілем”. Вона була передана до відомства МВС і стала слідчим ізолятором.

В своєму первинному повоєнному вигляді ізолятор займав площу близько 1500 кв. метрів, на якій були розташовані адміністративна будівля, режимний корпус, лазня, кухня, складські приміщення. Все це, особливо допоміжні приміщення, необхідно було ремонтувати, а деякі практично будувати заново.

До кінця 40-х років були завершені роботи по виділенню виробничо-господарської зони, капітальному ремонту харчоблоку, лазні, медичної частини, встановлено контрольно-пропускні пункти.


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: