Прибутковий будинок Л.І. Дєрєвоєда 1890 р.

Прибутковий будинок Л.І. Дєрєвоєда 1890 р. (вул. Проскурівська, 13)

аптека та помешкання домовласника деревоєда

Наприкінці 19 ст., серед переважно одноповерхової забудови міста, ця будівля виглядала доволі велично. Побудував будинок у 1890 р. дворянин Людвіг Іванович Дєрєвоєд, людина заможна, яка мала в тодішньому Проскурові величезний авторитет. Досить сказати, що його з 1881 р. протягом трьох десятиліть (!) постійно обирали гласним міської Думи. Але найбільше серед проскурівчан Л. Дєрєвоєд був відомий як власник найкращої у місті аптеки.

На початку 70-х років 19 ст. дворянин Л. Дєрєвоєд одержав відповідну освіту і звання провізора, та відкрив у Проскурові власну аптеку, обладнавши її в маленькому одноповерховому будиночку на розі Олександрівської (нині вул. Проскурівська) і невеликого провулка, що вів до єврейських кварталів (нині район центрального ринку).

Цікаво, що саме завдяки відкритій тут аптеці, цей провулок незабаром одержав офіційну назву – вулиця Аптекарська (нині – вул. Проскурівського підпілля). У 1890 р. Л. Дєрєвоєд завершив будівництво нового триповерхового будинку, перший поверх якого відвів під обладнану за останнім словом фармацевтики аптеку.

Маючи гарне приміщення й устаткування, аптека Дєрєвоєда стала найкращою в місті. У радянські часи будинок Л. Дєрєвоєда був націоналізований, і аптека припинила існування. Змінивши багато господарів (переважно в особі військових та державних установ), будинок пережив декілька ремонтів та перебудов, але все-таки,  зберіг свою оригінальну архітектуру.


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: