Прибутковий будинок Барака кін. ХІХ ст.

Прибутковий будинок Барака кін. ХІХ ст. (вул. Проскурівська, 1)

будинок купця баракаСпорудив будинок наприкінці 19 ст. проскурівський міщанин Соломон Барак на кошти, виручені від продажу… газованої води. Ще на початку 1880-х рр. С. Барак одним із перших у місті організував виробництво штучних мінеральних газованих вод, або як тоді говорили, «шипучок». У цеху, що нагадував звичайний сарай, підготовленою водою наповняли циліндри з червоної міді, що містилися в дерев’яних баддях із льодом.

Після охолодження воду газували й розливали в спеціальні щільно закорковані пляшки, які потім відправляли на продаж. Попит на «шипучку» був великий, що давало великі прибутки підприємцю. Незабаром він будує власний двоповерховий будинок на розі вулиць Олександрівської (нині Проскурівська) і Соборної. На першому поверсі відкриває магазин із продажу прохолоджувальних напоїв.

Крім того, у магазині можна було купити різноманітні булочки, пиріжки, бублики, а також печиво й тістечка відомого в місті кондитера Франсуа. На другому поверсі п’ять кімнат займала родина самого хазяїна, а інші кімнати здавалися квартиронаймачам. На першому поверсі знаходилась також одна із найкращих у місті крамниць готового плаття Л. Розенбаума.

Будинок відіграє помітну роль у формуванні початку центральної вулиці міста.


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: