Будівля міського банку, в якій у 1919 р. містився штаб Запорізького корпусу армії УНР 1914 р., 1919 р.

Будівля міського банку, в якій у 1919 р. містився штаб Запорізького корпусу армії УНР 1914 р., 1919 р. (вул. Героїв Майдану, 38)

Цей двоповерховий будинок – яскравий зразок неоренесансу. Фасад – багато декорований ліпними деталями: розетками квітів, левиними маскаронами, гірляндами у підвіконних нішах, сандриками вікон, композиціями оголених амурів. По боках будівлі – два шатра з ажурними кованими флюгерами, на фронтоні дата – 1914 рік. Побудував будинок домовласник Вуль, який мешкав поруч – приблизно на місці нинішнього дитячого саду “Малятко” (вул. Володимирська, 70) був його особняк. Спорудження представницького двоповерхового будинку на Мільйонній (нині Театральна) Вуль затіяв з єдиною метою – здати будинок у довгострокову оренду якій-небудь солідній установі. Була навіть досягнута попередня домовленість з міським банком, що не мав на той час солідного і зручного приміщення… Але Перша світова війна порушила плани домовласника – щойно побудований будинок (як і багато інших споруд Проскурова) був тимчасово переданий у відомство командування Південно-Західного фронту. В роки Громадянської війни 1917-20 років, коли точилася боротьба за створення Української Народної Республіки (УНР) і Проскурів перебував у центрі цих подій, у будинку № 38 розміщувався штаб Запорізького корпусу армії УНР. Командував корпусом палкий прихильник української державності, визначний воєначальник, полковник армії УНР Петро Болбочан. Але, за прикрим не порозумінням та за збігом обставин П.Болбочан потрапив у немилість до Головного Отамана С. Петлюри. Саме в цьому будинку, 10 червня 1919 року П.Болбочана було заарештовано за підозрою в намірах заколоту. Скороспілий військово-польовий суд виніс йому смертний вирок та 28 червня 1919 року, неподалік від Кам’янець-Подільського на станції Балин, полковника розстріляли. На сьогодні ім’я Петра Болбочана реабілітовано історією, і на будинку №38 в 2007 році встановили пам’ятну дошку з історичною довідкою про будинок, в якій згадується імя легендарного українського полковника. Після встановлення радянської влади будинок Вуля був націоналізований і в ньому розмістився головпоштамт, який працював тут майже півстоліття – до початку 1970-х років. Коли на привокзальній площі звели новий будинок головпоштамту, то в будинку №38 розмістилася автоматична телефонна станція (АТС-6).

У 2004 році з’явився новий господар будівлі – Хмельницький університет управління та права (ХУУП), який провів капітальний ремонт старовинної будівлі та розмістив у ньому свою наукову бібліотеку.


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: