Будівля ресторану та готелю, в якому в 1938 р. мешкала знімальна група під керівництвом кінорежисера О. Довженка поч. ХХ ст., 1938 р., поч. ХХІ ст.

Будівля ресторану та готелю, в якому в 1938 р. мешкала знімальна група під керівництвом кінорежисера О. Довженка поч. ХХ ст., 1938 р., поч. ХХІ ст. (вул. Проскурівська, 15)

Будівля ресторану та готелю, в якому в 1938 р. мешкала знімальна група під керівництвом кінорежисера О. Довженка поч. ХХ ст., 1938 р., поч. ХХІ ст.

В першій половині 20 ст. весь перший поверх будинку займав найпопулярніший ресторан Проскурова, який мав назву “Слон” (вхід до ресторану був на закругленому наріжжі). Достовірно невідомо, хто побудував цей будинок і хто був засновником ресторану. Точно можна стверджувати лише те, що в 1908 р. “Слон” вже успішно працював та пропонував відвідувачам вишукані страви. Кухня ресторану особливо славилася оригінальними холодними закусками і фірмовою заливною рибою, а також різноманітним вибором  вин і делікатесів. Кажуть, що навіть під час громадянської війни, коли в країні панували голод і розруха, у “Слоні” можна було замовити (зрозуміло, за великі гроші) чорну ікру й ананаси. Ще одним “козирем” ресторану довгий час був оркестр сліпих музикантів, що складався з 18 чоловік, які грали по вечорах. Над рестораном, на другому поверсі будинку, були обладнані готельні номери.

У перші роки радянської влади “Слон” так і залишився рестораном, а от “нумера” переобладнали під “Готель № 1 міськкомунгоспу”. Саме в цьому готелі у вересні 1938 р. зупинялася знімальна група під керівництвом відомого кінорежисера Олександра Довженка, що знімала у Проскурові деякі епізоди фільму “Щорс”. Після Великої Вітчизняної війни готель №1 ще пару десятиліть продовжував діяти, поки в 1967 р. у Хмельницькому не відкрили новий комфортабельний п’ятиповерховий готель “Жовтневий”, який перейняв на себе основні турботи по обслуговуванню гостей обласного центра. Готель №1, припинив  існування, а от “Слон” залишився рестораном, при цьому змінивши назву на “Центральний”, згодом на “Дружбу”. У 1980-х рр. ресторан зачинили, замість нього була спочатку влаштована їдальня, потім кафе “Кристал”, яке наприкінці 1990-х рр. переобладнали на бар “Едем”.

С. Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: