Житловий будинок, в якому у 1942-43 рр. відбувались засідання комітету Проскурівської підпільної антифашистської організації поч. ХХ ст., 1942-43 рр.

Житловий будинок, в якому у 1942-43 рр. відбувались засідання комітету Проскурівської підпільної антифашистської організації поч. ХХ ст., 1942-43 рр. (вул. Шевченка, 3/1)

Будинок, хоч і невеликий, але має багату історію, оскільки побудований ще на початку ХХ ст. До початку Другої світової війни у ньому мешкав Йосип Парнес, який у перші дні війни евакуювався. У грудні 1941 року в будинку, що пустував, поселилася сім’я члена підпільної організації Федора Волкотруба з дружиною Марією і чотирирічною донькою Аллою. Одну з кімнат займав підпільник Павло Вітанов.

У роки окупації міста Хмельницького нацистами у цьому будинку знаходилася одна із конспіративно-явочних квартир Проскурівської окружної підпільно-партизанської організації. Тут проходили засідання підпільного комітету, здійснювалися зустрічі зі зв’язковими, прослуховувалися  повідомлення радіоінформбюро, писалися листівки. Крім того, у підвалі зберігалися зброя, медикаменти, продукти харчування, переховувалися військовополонені і підпільники, яким загрожував арешт. Звідси вони відправлялися у партизанські загони.

Враховуючи історичну цінність будинку по вулиці Шевченка, 3/1, за ініціативою ветеранів – членів Проскурівського підпілля і за підтримки тодішнього міського голови М. Чекмана до 50-річчя визволення міста Хмельницького від нацистських окупантів у ньому було відкрито музей Проскурівського підпілля, який і нині розповідає відвідувачам про героїчну боротьбу партизан і підпільників із нацистськими окупантами у роки Другої світової війни.


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: