Житловий будинок кін. ХІХ ст.

Житловий будинок кін. ХІХ ст. (вул. Проскурівська, 22)

Архітектура будинку в формах історизму поєднує візерунчастість цегляного стилю з елементами неоренесансу. Будинок споруджено в умовах обмеженого простору, що спричинило композицію його фасаду. Перший поверх рустований, має бічний арочний проїзд. Фасад другого поверху витримано у лаконічному ритмі напівциркульних віконних прорізів, які згруповані по три: вузькі, розділені пілястрами – над аркою; більш широкі, оздоблені у підфризовій частині ліпними рогами достатку – над рустованим поверхом. Деталі оздоблення виконано переважно за допомогою цегляного мурування, декор яких підкреслено пофарбуванням.

У 1890 р. купецька родина Маранців придбала земельну ділянку по вул. Олександрівській та побудувала одноповерховий цегляний будинок (власність була записана на купчиху Марію Маранц). У 1897 р. цей будинок успадкував її син – купець Янкель Маранц, але вже наступного року продав його міщанину Давіду Левіту, власнику однієї з найбільших у місті типо-літографій (існувала з 1894 р.). На поч. 20 ст. Д. Левіт реконструював будинок, добудувавши другий поверх.

С. Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: