Житловий будинок поч. ХХ ст.

Житловий будинок поч. ХХ ст. (вул. Європейська, 5)

Особняк є оригінальним зразком забудови Проскурова наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. та має цінність як частина історичного середовища району особняків, що сформувався в місті в районі вул. Комерційної (нині Грушевського) та Старобульварної (нині Гагаріна та Європейської).

Побудований у 90-х роках ХІХ ст. повітовим скарбником, колезьким радником М. Плісовим.

У особняку часто гостювали друзі Плісова – родина службовця проскурівського окружного цукрово-акцизного управління Семена Верейського, один із синів якого – Георгій, народився 1886 року в Проскурові та став Народним художником РРФСР, лауреатом Державної премії СРСР, дійсним членом Академії мистецтв СРСР, автор близько 1150 автолітографій, понад 150 офортів, живописних робіт, безлічі малюнків та замальовок. У 1980 р. у в особняку був відкритий художньо-меморіальний музей Г. Верейського, який діяв тут до початку 1990-х рр. Нині фондова колекція музею зберігається у Хмельницькому обласному художньому музеї і налічує понад дві тисячі найрізноманітніших творів, фотографій, особистих речей, інструментів. Від середини 1990-х років розміщені «Хмельницькархпроект» та інші установи.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: