Житловий будинок 1890-ті рр.

Житловий будинок 1890-ті рр. (вул. Болбочана, 3)

Житловий будинок – одна із будівель військового містечка 1890-х років

Будинок відноситься до комплексу будівель військового призначення, спорудженого для розквартирування 35-го драгунського Бєлгородського полку, який у 1889 році був переведений на місце постійної дислокації до Проскурова. Під забудову військового містечка було відведено землі на північній околиці міста поблизу передмістя Дубове (нині – мікрорайон Дубове), і вже наприкінці 1890 року завершено будівництво першої черги військового комплексу. Будівництво вела Спеціальна військова будівельно-господарська комісія по будівництву казарм у Проскурові. Ця Комісія мала у своєму розпорядженні не лише техніків та робочу команду, а й навіть тимчасово розташований у передмісті Дубове цегельний завод. Того ж року 35-ий драгунський Бєлгородський полк почав поескадронно розміщуватися у військовому містечку.

На початку ХХ ст. військове містечко неодноразово переходило у розпорядження інших військових формувань, які дислокувалися у Проскурові.

Від давніх будівель військового містечка збереглося до наших днів чимало споруд, які легко впізнати за характерною червоною цеглою. Це, здебільшого, житлові помешкання. Даний будинок, площею 379 кв.м., вирішений у «цегляному стилі». використовується і нині як житловий.

Для довідок:

ДУБОВЕ – cвій родовід веде від колишнього урочища, що розташовувалося на берегових схилах річки Кудрянки за два кілометра на південь від околиці Проскурова. Поблизу урочища був дубовий гай, від якого воно й отримало свою назву…

ДУБОВЕ – cвій родовід веде від колишнього урочища, що розташовувалося на берегових схилах річки Кудрянки за два кілометра на південь від околиці Проскурова. Поблизу урочища був дубовий гай, від якого воно й отримало свою назву. В першій половині XIX ст. проскурівська управа вирішила більш ефективно використовувати свої заміські землі для поповнення міського бюджету й ініціювала побудову на Кудрянці двох ставків та млинів – в урочищах Ракове та Дубове. Отак з’явився млин та став Дубовий, а поруч виник хутір Дубовий. Хутір входив у межі міста, а дерев’яний млин належав до міських маєтностей.


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: