Кінотеатр «Модерн» та житловий будинок І. Оксмана

Кінотеатр «Модерн» та житловий будинок І. Оксмана (вул. Проскурівська, 18)

Два будинки, які з’єднані вузькою прибудовою з арочним проїздом. У сер. 20 ст. проїзд був замурований, внутрішні приміщення двох споруд з’єднані, після чого будинки отримали одну адресу.

Кінотеатр “Модерн”, 1907 р.

У 1889 р. купецька родина Маранців придбала земельну ділянку на розі вул. Олександрівської та Аптекарської та у 1907 р. побудувала двоповерховий прибутковий будинок (власність була записана на купчиху Розалію Маранц). У 1910 р. цей будинок успадкувала її донька – Августина Маранц, але вже наступного року продала його міщанину Овшію Тульчинському. У 1910 р.на першому поверсі будинку проскурівський підприємець Йосип Штейншлегер відкрив найкращий у місті  кінотеатр, або як тоді говорили, ілюзіон.

Взагалі, перший у Проскурові ілюзіон з’явився в 1908 р. на вул. Кам’янецькій. Згодом у місті з’явилися нові кінематографічні заклади — у 1909 р. відкрився ще один ілюзіон, а через рік-два відчинили двері комфортабельні кінотеатри “Оаза” і “Модерн”. Перший належав С. Оксману і знаходився в приміщенні нинішнього монотеатра “Кут”, а другий заснував вище згаданий Й. Штейншлегер – у будинку на Олександрівській (нині Проскурівській, 18). Саме “Модерн” став найкращим серед ілюзіонів Проскурова. Увечері він весь сяяв вогнями електричних ламп, перед входом були встановлені красиві рекламні щити, двері прикрашені художнім різьбленням (ті двері збереглися до сьогоднішнього дня). Всередині  кінотеатру до послуг відвідувачів були: просторе фойє, буфет, зал з м’якими кріслами й диванами на 200 глядачів. Всі приміщення відрізнялися особливою вишуканістю; стіни фойє оздоблені французьким гобеленом і прикрашені величезними дзеркалами, підлога вистелена кольоровою керамічною плиткою, у кінозалі завіса і штори, пошиті з червоного оксамиту. Під час кіносеансу грав невеликий оркестр, а безпосередньо перед початком демонстрації фільму конферанс’є оголошував назву і короткий зміст картини. У 1921 р. радянська влада націоналізувала кінотеатр, але одразу зіткнулася з проблемою – кого призначити директором? Фахівців то не було. Перебравши багато кандидатур, запропонували цю посаду авторитетному і досвідченому… Йосипу Штейншлегеру. От такий вийшов курйоз – “колишній” власник “Модерну” став директором свого ж кінотеатру. У 1926 р. “буржуазну” назву змінили на нову – “Зірка комунізму”. Під таким ім’ям кінотеатр проіснував усього два роки, і рішенням міської влади був об’єднаний з “Кіно ім. Леніна” (колишня “Оаза”). Від того дня будинок перейшов у розпорядження інших установ.

Житловий будинок Оксмана, 1910 р.

Побудований будинок в 1910 р. Власником будинку був відомий у місті торговець аптекарськими товарами – Ізраїль (Сруль) Оксман. На першому поверсі до початку 1920-х рр. розташовувалася нотаріальна контора Л. Мандельштама – одна з двох, що існували на той час у Проскурові (першу нотаріальну контору очолював К. Колоколов).

Нині в будинку знаходиться дитяча музична школа №1 імені Миколи Мозгового та адміністративні установи.

С. Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: