Будівля Будинку офіцерів, в якому в 1941 р. розміщувався штаб Південно-Західного фронту під командуванням генерал-полковника М. Кирпоноса 1939 р., 1941 р.

Будівля Будинку офіцерів, в якому в 1941 р. розміщувався штаб Південно-Західного фронту під командуванням генерал-полковника М. Кирпоноса 1939 р., 1941 р. (вул. Проскурівська, 57)

будинок офіцерівВ перші десятиріччя радянської влади гарнізон Проскурова помітно розширився і набув всесоюзного значення, особливо після того, як наприкінці 1930-х років у місті розташувалася танкова бригада і штаб армійської групи. В цей же час було прийняте рішення про спорудження нового Будинку Червоної Армії (БЧА). Місце під новобудову виділили на центральній вулиці, де знесли кілька одноповерхових будинків. Споруджував об’єкт “Військбуд №105”, і до кінця 1939 р. гарнізонний БЧА був урочисто відкритий.

У травні-червні 1940 р. у проскурівському БЧА розташувався штаб Польового управління оперативного Південного фронту під командуванням генерала армії Г. Жукова. Південний фронт був створений на базі військ Київського Особливого військового округу і мав завдання “звільнення Північної Буковини та Бессарабії з-під окупації Румунії” та приєднання цих територій до СРСР. Штаб фронту розташувався у Проскурові, а сам Г. Жуков за короткий час відвідав майже всі частини і з’єднання округу, переважна більшість яких була розташована на території нашої області, займався оргпитаннями, проводив розширені наради. До того ж, у червні 1940 р. Г. Жуков виступив у проскурівському БЧА з промовою перед командним складом гарнізону.

У березні 1941 р. Проскурів стає адміністративним центром Кам’янець-Подільської області й у Будинку Червоної Армії розташувався обком партії та комсомолу. Але не надовго, коли почалася Друга світова війна у проскурівському БЧА розташувався командний пункт Південно-Західного фронту під командуванням генерал-полковника М. Кирпоноса. Саме тут, 30 червня, було прийнято важке рішення – до 9 липня відійти на рубіж Коростенського, Новоград-Волинського, Старокостянтинівського і Проскурівського укріпрайонів і фактично вперше офіційно розпочати відступ під натиском німецько-фашистських військ. Тим часом, 8 липня 1941 р., у Проскурів увійшла німецька армія. У будівлі БЧА розташувався Гебітскомісаріат.

Після визволення у березні 1944 р., у БЧА знову розташувався обком партії. На початку 1950-х років, обком переїжджає у нове приміщення, і будинок знову перейшов у розпорядження військових, змінивши свою назву на – гарнізонний Будинок офіцерів.

За останні роки Хмельницький гарнізон значно зменшився, і тому з 2005 р. Будинок офіцерів було розформовано, а його приміщення передано під навчальний корпус Хмельницького університету управління та права.


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: