Пожежне депо 1954 р.

Пожежне депо 1954 р. (вул. Подільська, 39)

пожежне депоПроект спорудження на розі Соборної та Подільської (тоді Карла Лібкнехта і Карла Маркса) будівлі міської пожежної команди був розроблений арх. І. Чекердою та затверджений ще наприкінці 1946 р. Але, через повоєнну скруту та брак коштів, будівництво розпочалося лише в 1951 р. Спочатку знесли чотири старих будинки – два одноповерхових і два двоповерхових (перший належав деревокомбінату, а другий – “Межстройлеспромсоюзу”), а вже згодом, до 1954 р., на їхньому місці вимурували будівлю пожежного депо з дозорною вежею (каланчею).

Будівля пожежного депо, завдяки елегантній архітектурі каланчі, що нагадує вежі ратуш минулих століть, яскраво підкреслила центральне перехрестя міста. На сьогодні ця споруда є  одним із найкращих зразків міської архітектури 1950-х рр.

Понад двадцяти років будівля пожежного депо використовувалась за призначенням. На початку 1980-х рр. її передали у розпорядження “Облкіновідеопрокату”, провели часткову реконструкцію, під час якої були замуровані арки виїздів. У 1987 р. колишнє пожежне депо переобладнали на дитячий кінотеатр “Планета”. На сьогодні “Планета” є одним із двох діючих кінотеатрів міста, має три зали, сучасне проекційне та звукове обладнання, а його будівля з вежею визначає архітектурний вигляд центральної частини Хмельницького. В 2004 р. на п’ятому ярусі вежі “каланчі” встановлено мелодійний годинник.


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: