Польський Народний дім 1929 р.

Польський Народний дім 1929 р. (вул. Вокзальна, 59)

Ще з початку XVII століття, після спустошення краю після татарської навали, власники цих земель Замойські переселили сюди селян із польської Мазовії і мазурського Поозер’я. Значна частина польських переселенців одержала землю на захід від Плоскирова, на колишніх гречаних ланах, від чого їхнє поселення отримало назву Гречана. В XIX ст. село належало поміщикові Сергію Нахімову, родичу відомого адмірала. Були тут млин, ґуральня на два котли та корчма. Населення за переписом 1897 року складало 2182 мешканця. Отож, чимось особливим від інших сіл Гречани не відрізнялись. Докорінно життя села змінилося з 1913 року, коли Товариство Подільської залізниці збудувало тут паровозне депо (нині – локомотивне депо Гречани) та залізничні майстерні.

У 1928 році у Гречанах за кошти місцевої польської громади був зведений Народний дім. Ця назва на польській мові “Dom Ludowy” і зараз є на фронтоні будівлі по вулиці Вокзальній. З кожного подвір’я збирали по 5 рублів на будівництво (на той час це вартість корови!). В Народному домі працювала семирічна школа (в якій навчалося 398 учнів) і бібліотека. При школі був організований пункт ліквідації неписемності, в якому навчалося 42 чоловіки. Культурно-просвітницька діяльність Народного дому припинилась у 1936 році у зв’язку із сталінськими репресіями, коли більшість польських родин депортували до Сибіру та Казахстану. Приміщення Народного дому стало власністю державною, а пізніше передано у власність Проскурівському міськкомунгоспу. 7 серпня 1950 року на 15% будинку перейшло у власність Гречанського сільського споживчого товариства. У 1970-х роках першим поверхом користувалися Хмельницьке міське об’єднання “Продтовари” і “Промтовари”, другий поверх використовувався як складське приміщення для схову спортінвентаря місцевої школи.

У 1986 році виконком Хмельницької міської ради передає будинок на баланс Хмельницького відділення торгово-промислової палати. Після розвалу СРСР та набуття Україною незалежності польською громадою міста приймається рішення повернути свою власність – Народний Дім, або принаймні добитися безкоштовного користування ним. І от зараз, у 2016 році, Хмельницький обласний осередок поляків виграв грант від міськради на відновлення Народного Будинку в Гречанах.

С. Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


 

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: