Прибутковий будинок Л. Хаселева 1898 р., поч. ХХІ ст.

Прибутковий будинок Л. Хаселева 1898 р., поч. ХХІ ст. (вул. Проскурівська, 6)

Зведений у стилі неоренесансу в 1898 р. Фасад витримано у лаконічному ритмі віконних прорізів, які оздоблено на першому поверсі – сандриками на кронштейнах, на другому поверсі – лиштвами та підвіконними нішами з ліпними гірляндами. Проте, за останні роки перший поверх був пристосований під заклади громадського харчування, і тому втратив старовинний декор та оздоблений сучасними матеріалами – плиткою під “рване каміння”. Фасад ліворуч фланковано розкріповкою з парадним входом, другий поверх якої підкреслено пілястрами, що увінчують ліпні жіночі маскарони (ліпний декор пілястри праворуч втрачено). Фриз розкріповки прикрашено ліпною композицією, що складається із вензеля у виді переплетених букв “Л.Х.” та дати “1898”. Внаслідок реконструкції, проведеної у сер. 20 ст., будинок втратив високе чотиригранне загострене шатро, що увінчувало його бічну розкріповку, а також балкон на другому поверсі.

Літери вензеля “Л.Х.” вказують на ініціали власника будинку – Лева Хаселева, колись відомого в місті дантиста. Професійні стоматологи у Проскурові з’явились лише наприкінці 19 ст. Так, у 1895 р. серед шести вільнопрактикуючих лікарів міста значився один дантист – Лев Соломонович Хаселев. У нього декілька років не було конкурентів, але незабаром ця монополія була порушена. У 1900 р. в Проскурові нараховувалося два дантисти, а в 1904 р. – вже шість. У 1898 р. Л. Хаселев закінчив будівництво прибуткового будинку на центральній вулиці міста. На першому поверсі він обладнав найкращий на той час стоматкабінет, на другому облаштував власну квартиру, а іншу частину будинку здавав квартиронаймачам.

Будинок є типовим для забудови Проскурова наприкін. 19 – поч. 20 ст. та має цінність як частина історичного середовища центральної вулиці міста.

С. Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: