Прибутковий будинок Ф. Жидовецького поч. ХХ ст.

Прибутковий будинок Ф. Жидовецького поч. ХХ ст. (вул. Проскурівська, 35)

Один із найкрасивіших старовинних будинків обласного центру розташований на вулиці Театральній, 64 – в ньому протягом останніх десятиліть розміщується обласний військкомат. Цей двоповерховий будинок, схожий скоріше на маленький палац або казковий теремок, побудований в перші роки XX століття, так що його історія нараховує вже біля сотні років. Первісне спорудження призначалося для Проскурівської поштово – телеграфної контори, що тут і розташовувалася до початку 1920-х років. В енциклопедичних словниках позначено коротко: “пошта – один з видів зв’язку, що забезпечує пересилання поштових відправлень транспортними засобами”. Що стосується історії пошти, то тут можна відзначити кілька етапів її розвитку і становлення на просторах Поділля. Потреба в одержанні звісток з інших місцевостей відноситься до глибокої стародавності і спочатку здійснювалася через гінців – людей, що приносили (привозили) повідомлення, як усні, так і письмові. На землях Київської Русі вже з середини IX століття була встановлена повинність на населення – надавати по потребі для князівських гінців коней з візками. У XIII столітті зустрічаються звістки про деяку схожість перших поштових станцій, а в ХVІІ-ХVІІІ століттях вже діяли перші поштові контори.

Вперше ґрунтовне упорядкування поштового відомства пройшло в 1802 році, коли його приєднали до міністерства внутрішніх справ Російської імперії. Існуюче до цього часу поштове управління перетворене в поштовий департамент, а по країні вводиться чітка градація всіх поштових установ на поштамти, губернські і городові (пізніше повітові) поштові контори, а також поштові експедиції.

Новий етап – у 1885 році відбувається об’єднання поштових і телеграфних установ і створюється ціла розгалужена мережа принципово нових закладів зв’язку – в містах і значних містечках – поштово-телеграфні контори, в невеликих містечках і великих селах – поштово-телеграфні відділення або прості поштові відділення. Наприклад, на початку XX століття (дані на 1909 рік) в Проскурівському повіті були наступні установи зв’язку: поштово – телеграфні контори в Проскурові, Чорному Острові і Ярмолинцях, поштово-телеграфні відділення в Сатанові, Фельштині, Тарноруді, поштові відділення в Кузьміну і Миколаєві. До початку 1880-х років поштова контора в Проскурові розташовувалася на вулиці Кам’янецькій в районі нинішнього підземного переходу і торгового центра “Либідь-Плаза”. Але після того, як через місто була прокладена залізниця, пошту перенесли в невеликий будинок в самому кінці вулиці Мільйонної (нині Театральна), ближче до залізниці і переїзду, що веде в район Дубове. Не дивно, що цей переїзд незабаром став іменуватися не інакше, як Поштовий, — про цей факт пам’ятають ще багато старожилів нашого міста. На початку минулого століття старий будинок поштово-телеграфної контори йде під знос, а на його місці зводять добротну красиву цегельну двоповерхову будівлю.

Чимала заслуга в цьому тодішнього начальника контори, колезького радника Івана Олександровича Восходова, що з 1898 року протягом 12 років очолював проскурівську пошту і мав в місті великий авторитет. Після встановлення Радянської влади замість поштово-телеграфної контори був утворений поштамт. Він розмістився на тій же вулиці Мільйонній, але ближче до центра — в будинку №38. Колишній будинок пошти (будинок №64) переходить у володіння державних відомств. Що стосується нинішніх хазяїв, обласного військкомату, то просто необхідно відзначити: вони не тільки зберегли фасад будинку від всяких перебудов-переробок, але, більше того, підтримують його в прекрасному вигляді.

С. Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: