Прибутковий будинок 1910-ті рр.

Прибутковий будинок 1910-ті рр. (вул. Проскурівська, 63)

На жаль, про давню історію цього красивого двоповерхового будинку “цегляного” стилю відомостей практично немає. Можна лише припустити, що будинок побудований десь у 1910 -1914 роках (саме тоді і саме в цьому стилі забудовувалася ця частина вулиці) і належав одному з проскурівських купців (тому що колись до цього будинку примикав склад). Достовірно відомо те, що у довоєнні і післявоєнні роки проскурівчани намагалися триматися від цього будинку подалі, тому що тут розміщався… слідчий відділ НКВС, а в споруді, що примикала до нього — внутрішня в’язниця того ж відомства.

Замість звичного нарису про історію будинку надамо місце документу, що дає повну характеристику цієї споруди на початку 1950-х років. Отже, перед нами “Паспорт внутрішньої в’язниці УМВС Кам’янець-Подільської області за станом на 20 жовтня 1953 року”:

«Адреса: вул. 25 Жовтня, 63, в’язниця розташована на одній території в окремому будинку в 150 метрах від будинку УМВС.

Приміщення в’язниці: одноповерхове, цегельне, побудоване до 1915 року і використовувалося під склади. Ліміт 100 місць, загальних камер 5 (площа 60,5 кв.м), одиночних — 8 (пл. 64,1 кв.м). Опалення грубкою, каналізації немає, водогін до харчоблока. Лікарні при в’язниці немає, двір для прогулянок закритий, є примітивна лазня без душової установки (пропускна можливість – 12 чоловік за годину), пральні немає, є сухожарова дезкамера. Камер, що обладнані санвузлами, немає, карцеру немає, спецкамер для засуджених до страти немає.

Охоронно-слідче забезпечення: мається вишка постового, дерев’яна, у госпдворі за огорожею режимного двору (сектор спостереження з вишки – 31 метр із півночі і 75 метрів – із сходу, обладнана рефлекторним освітленням і телефонним зв’язком). Головний виїзд обладнаний залізними воротами і постом (дерев’яна будка). Кімната чергового по в’язниці розташована в будинку слідчого відділу, що примикає до в’язниці. Кабінету для слідчих у в’язниці немає, є 12 кабінетів для слідчих у двоповерховому будинку слідчого відділу. З північної сторони – кімната наглядачів, поруч з яким кімната прийому-передачі і госпдвір.»

Пройшли роки. Нині мало що нагадує про існування вищезгаданої установи. У будинку колишнього слідчого відділу – прокуратура, корпус в’язниці практично цілком розібраний (збереглася лише незначна його частина у дворі учбово-курсового комбінату), від інших споруд не залишилося і сліду.

С. Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: