Єврейське училище поч. ХХ ст.

Єврейське училище поч. ХХ ст. (вул. Шевченка, 1)

На розі вулиць Великої Вокзальної та Старобульварної (нині – Шевченка та Свободи) було споруджено гарний двоповерховий будинок казенного єврейського училища 1 -го розряду.

Тут мабуть доречною буде розповідь про єврейську освіту у місті. Вже в описі міста за 1797 рік згадується про «маленьку єврейську школу з пришколком». А наприкінці XIX ст. статистика говорить про вісімнадцять хедерів, «Талмуд-Тору» та чотири? приватні  21 єврейські училища. Відомі декілька імен власників цих училищ: власником чоловічого училища був Зільберман, а власницею жіночого – Бондар.

Вищезгадане казенне єврейське училище було відкрите 14 жовтня 1851 р. На початку XX ст. для училища на кошти єврейської громади міста було споруджено нове двоповерхове приміщення. Стосовно єврейської освіти у довоєнний період зазначимо, що у 1924 році у місті було три єврейські школи, у 1927 – дві. Документи 1938 р. свідчать, що єврейська неповна середня школа, яка у шкільній мережі міста була під № 2, також розміщувалась у цьому будинку.

Тепер тут працює державна установа.

Пісклова Л. «Подорож містом і часом»


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Про культурно-мистецький простір міста Хмельницького

%d блогерам подобається це: