Свято Івана Купала

kupala_3Найколоритніше та найцікавіше свято, яким закінчується літній сонячний цикл календарних дохристиянських свят – це свято молоді – Купало або Купайло, що з часом, після прийняття християнства, деякою мірою трансформувалося у церковне свято.

Йдеться про народження Івана Хрестителя, яке святкується церквою 7 липня, або  24 червня за старим календарем. Після поширення християнства давнє народне свято Купала, у результаті «християнського нашарування», почало називатися святом Івана Купала, а в окремих місцевостях побутували навіть такі назви, як Іванець, на Буковині – Іван Лопушник.

Але народна пам’ять зберегла купальську обрядовість та пісні, які, як гаївки та колядки, належать до найдавніших часів, до первісних поезій та ритуалів на честь життєдателя – Сонця. Звичайно, багато чого було втрачено за останнє століття, коли йшла відверта боротьба з національними традиціями і народними обрядами…

Традиційно свято Івана Купала українці починали святкувати з вечора 6 на 7 липня, для чого вони збирались на галявинах поблизу води, співали обрядових пісень, гадали на віночках, танцювали та грали в традиційні купальські ігри.

6 липня 2014 року колективом міського будинку культури було організовано та проведено свято Івана Купала: у парку культури та відпочинку імені М. Чекмана – концертно-ігрову програму «Ясне-красне Купайло», у сквері імені Т.Г. Шевченка – театралізоване дійство «Ніч у переддень Івана Купала».  

У програмі культурно-мистецьких заходів були і пісні, і конкурси з хороводами і танцями, і майстер класи з плетіння вінків, і ярмарок виробів майстрів декоративно-ужиткового мистецтва тощо.

Поринути у чарівну купальську ніч глядачам допомагали: муніципальний естрадно-духовий оркестр під керівництвом диригента Тараса Безнюка, який порадував глядачів виконанням світових хітів; кращі фольклорні колективи міста та окремі виконавці. Ведучими заходів були професіонали своєї справи – запальні: Сергій Щербанюк, Вікторія Лімбах та Сергій Слободянюк.

Родзинкою свята став виступ народного аматорського театру «Дзеркало Всесвіту» міського будинку культури (режисер – Дмитро Гусаков), який представив на розсуд глядача виставу М.В. Гоголя «Ніч у переддень Івана Купала» у сучасній інтерпретації – у формі перформансу.

Кульмінацією дійства стало вогняне шоу у виконанні студії оригінального жанру «Вогень» міського будинку культури (керівник – Роман Велнянко).
kupala_30
Свято відбулось за підтримки та партнерства ТМ «Лімо», спортивного клубу «Evolution», міської федерації з регбі та Центру національного виховання учнівської молоді за допомогу в організації та проведенні заходів свята Івана Купала.

Усі хто завітав на свято до парку парку культури та відпочинку імені М.К. Чекмана мали змогу послухали виступ святкового концерту, в якому взяли участь  зразковий ансамбль народного танцю «Калина» (керівник Інна Карачковська), гурт «Богодар» (дитячий фольклорний колектив – керівник Дар’я Терещенко) ЦНВУМ та багато інших талановитик учасників Поділля.

Були проведені майстер-класи по плетінню вінків з керівником гуртка декоративно – прикладного мистецтва Центру Мергут Оксани Олександрівни та майстер клас по плетінню прикрас з бісеру від майстрині Парацій Оксани Броніславівни. Також кожен хто завітав на свято мав змогу придбати сувенірну продукцію на виставці-ярмарку, яку організували працівники Центру  національного виховання учнівської молоді, запросивши чимало талановитих майстрів, зокрема:
Івана Францовича Нащубського – скульптора по дереву, Руслана Стефюка – майстра по художній обробці деревини, Ніну Іванівну Гончарук – Заслужену майстриню народної творчості України та інших.

Загалом, свято відбулось на високому професійному рівні, про що свідчила чимала кількість глядачів, бурхливі оплески, активна участь самих непересічних хмельничан та гостей міста у конкурсах та безпосередньо у театралізованих та концертних дійствах!

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s