«Афганська війна 1979-1989 рр. Хмельничани в роки Афганської війни»

DIGITAL CAMERA15 лютого 2015 р. в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 26-та річниця виводу військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан. В музеї історії міста Хмельницького розгорнуто міні-експозицію «Афганська війна 1979-1989 рр. Хмельничани в роки Афганської війни». На виставці представлені фото, документи та речові експонати періоду Афганської війни.

DIGITAL CAMERAКажуть, що час – найкращі ліки, хоча роки минають, а пам’ять вперто усіх вертає назад, коли наші недолугі керівники взялися наводити лад на чужих територіях, віддавали абсурдні накази. 27 грудня 1979 року за рішенням Політбюро ЦК КПРС, очолюваного Леонідом Брежнєвим, війська СРСР увійшли до Афганістану для підтримки прокомуністичного режиму Народно-демократичної партії Афганістану. Спочатку радянські війська розташувалися гарнізонами у великих містах країни, а згодом поступово втягнулися в бойові дії по всій території Афганістану. Передбачалося, що війська пробудуть на території Афганістану обмежений час – від кількох місяців до року, забезпечивши стабільність нового політичного режиму. Офіційне введення регулярних частин Радянської армії в Афганістан почалося 25 грудня 1979 року , а їх вивід було завершено 15 лютого 1989 року.

У 1978 році афганський народ піднявся на боротьбу за краще життя, скинув монарха, проголDIGITAL CAMERAосив Афганістан республікою. Нова влада взяла курс на соціалізм. Було видано закони про ліквідацію лихварської заборгованості, скасування калиму при одруженні, про наділення селян землею, яка раніше була власністю поміщиків. Запровадили початкову освіту, надали право жінкам зняти паранджу. У мусульманських країнах такі закони були приречені на провал, бо суперечили нормам ісламу. Новий режим почав репресії проти духовенства, закривалися і руйнувалися мечеті. Племінні та етнічні вожді не визнавали нового уряду. Почали формуватися загони “маджахедів” (“борців за віру”). У країні спалахнула громадянська війна.

У грудні 1978 року між СРСР і Афганістаном був підписаний договір, за яким Радянський Союз зобов’язувався переозброїти афганську армію. Виходячи з цього, керівництво СРСР на чолі з Л. І. Брежнєвим продемонструвало готовність надати прокомуністичному НДПА реальну воєнну підтримку. 27 грудня 1979 року були введені десантні частини в Баграм, Кабул та інші великі міста, а згодом вони втяглися в бойові дії по всій території. Присутність чужоземних військ викликала стихійний опір народу. Пік бойових дій припав на 1984-1985 роки. На жаль, політичне керівництво країни було неспроможне в повній мірі і ефективно використати досягнення збройних сил і зв’язку з цим зазнані втрати стали невиправданими.

Трагічні повідомлення «загинув при виконанні інтернаціонального обов’язку» надійшли в 107 сімей нашої області. У списку загиблих виявилися й імена 7 хмельничан. Аби увічнити пам’ять загиблих воїнів-інтернаціоналістів, згадаємо їх поіменно, це імена воїнів міста Хмельницького. Що загинули при виконанні інтернаціональних обов’язків:

  • Кирюхін Костянтин Іванович. Старший лейтенант, командир взводу. Нагороджений орденом Червоної Зірки.
  • Гречухін Альберт Вадимович, рядовий стрілець. Нагороджений орденом Червоної Зірки.
  • Денисов Юрій Олександрович, майор, радник. Нагороджений орденом Червоної Зірки.
  • Івієв Сергій Євгенович, старший лейтенант, командир взводу управління. Нагороджений орденом Червоної Зірки.
  • Тимошек Юрій Вікторович, лейтенант,командир взводу. Нагороджений орденом Червоної Зірки.
  • Пилипчук Володимир Сергійович, лейтенант, командир взводу. Нагороджений орденом Червоної Зірки.
  • Пузирюк Олег Валентинович, рядовий. Механік-водій БТР, помер від ран. Нагороджений орденом Червоної Зірки

У цій війні за 9 років загинуло понад 15 тисяч українських солдат, 35 тисяч було поранено, тисячі потрапили в полон. Через цю безглузду війну пройшли майже 700 тисяч чоловік. І серед них 30% були українці. Звання Героя Радянського Союзу було присвоєно 72 військовослужбовцям, з них – 12 українців.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s