Проскурів сто років тому

DSCF04859В музеї історії міста Хмельницького відкрилася нова експозиція міщанського побуту кінця ХІХ – початку ХХ століття.

Межа двох минулих століть, зазвичай, асоціюється у наших сучасників, в основному, з періодом міщанства. А міщанство, на свою чергу, – з нефункціональним для побуту непотребом, підробними розкошами та неестетичним несмаком. Але будь-хто, потрапивши в міщанську кімнату музею історії міста, майже одразу відчуває, як розвіюється міф про стереотипність сприйняття міщанства межі двох минулих століть. Натомість в експозиції панує гармонійність і затишок стилю модерн, який був характерний саме для Проскурова, і саме в часи так званого «срібного» століття.

DSCF04435До прикладу, в експозиції можна побачити вінтажні та автентичні меблі кінця ХІХ століття в стилі модерн, які разом з різноманітними міщанськими дрібничками створюють неповторний інтер′єр тих часів. Безперечною перлиною експозиції можна вважати оригінальний диван кінця ХІХ століття, виготовлений саме в Проскурові, ймовірно, на меблевій фабриці заможного проскурівського підприємця Шильмана, увійшовшого в історію Проскурова не лише в якості підприємця, а й як власник театру, в будівлі якого нині розміщається Хмельницький Будинок культури. Існує припущення, що нинішній експонат музею наприкінці ХІХ століття міг належати заможній проскурівській родині, яка могла собі дозволити не лише придбання такого предмету розкошів у власні покої, а й передати його як пожертвування в державне присутнє місце, де ці меблі, власне, й прослужили вірою і правдою тривалий час.

DSCF04783Плинув час, змінювалася влада, писалася і переписувалася історія краю, а диван цей непорушним старожилом обретався у приміщенні Хмельницького міського суду, доки не набув вигляду розваленого напівгнилого непотребу. І ось сьогодні хмельничани мають можливість роздивитися відновлений старовинний проскурівський диван в інтер′єрній експозиції епохи проскурівського модерну в музеї історії міста.

«Міщанство як верства населення споконвіку формувало основу європейської цивілізації, втримуючи «золоту середину», забезпечуючи стабільність держави стабільним ритмом життя», – пише Макс Вебер у своїй роботі «Протестантська етика і дух капіталізму». І, дійсно, завдячуючи міщанству як верстві населення Проскурова, яка мала безпосередній вплив на соціальний та економічний розвиток міста, ми маємо той самий збережений старий Проскурів, яким сьогодні в центрі міста милуються не лише хмельничани, а й гості міста, і той торговельно-економічний напрям розвитку, який розпочали ще в ХІХ столітті наші підприємливі предки-проскурівчани.

Під час презентації нової експозиції музейчикам вдалося відтворити неповторний дух і колорит тих часів, у яких ми ніколи не були, і присутні мали змогу зануритися в атмосферу життя і побуту проскурівчан, котрі мешкали в нашому місті понад сто років тому. Гості презентації просто в музеї потрапили на реконструкцію проскурівського ілюзіону «Модерн» та побачили фільму «Аліса в країні чудес» 1903 р. під супровід живої музики у виконанні Марини Гамбарян (фортепіано), учениці 10-го класу музичної школи № 1 імені Миколи Мозгового. До речі, в приміщенні саме цієї будівлі на початку ХХ століття і розташовувався перший проскурівський ілюзіон «Модерн» (тобто, сінематограф), до якого потрапити могли дозволити собі лише заможні проскурівчани. А молодіжна організація «Проскурівський посад» також відтворила один з бальних танців того часу в мистецькій залі музею.

Отож, Хмельницький – місто з цікавою історією, про деталі якої в музеї історії міста відтепер в затишній залі міщанського побуту розповідають унікальні експонати епохи проскурівського модерну – однієї зі сторінок історії старого Проскурова. Завітайте в музей історії міста Хмельницького, аби пересвідчитися в цьому і побачити на власні очі, як жили в нашому місті сто років тому.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s